Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Darowizna od Towarzystwa Ratunkowego Kwikow w Chicago

Darowizna od Towarzystwa Ratunkowego Kwikow w Chicago

Mam przyjemność poinformować, o wyjątkowej darowiźnie w wysokości 3500 zł od Towarzystwa Ratunkowego Kwikow w Chicago. Poniżej prezentujemy list od Pani Marii Boduch – Prezes Zarządu, który otrzymaliśmy razem z darowizną i zdjęciami z tego historycznego wydarzenia.

Miejscowość Kwików jest położona w gminie Szczurowa, powiat Brzesko w województwie Małopolskim.  Pierwsze zapiski na temat Kwikowa pochodzą z roku 1664, skąd dowiadujemy się że Kwików zamieszkiwało 11 zagrodników z rodzinami. W roku 1884 wieś liczyła już 307 mieszkańców. W tym czasie mieszkańcy zaczęli emigrować poza granice Polski będącej jeszcze pod zaborami w poszukiwaniu lepszego życia. W 1917 roku kiedy to emigranci przybywający do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego jutra dla swoich rodzin, postanowili zorganizować się i utworzyli Towarzystwo Ratunkowe Kwikow w Chicago. Pomoc dla rodzinnej wioski, parafii i okolic była w tym czasie konieczna.  Przez minione 100 lat Towarzystwo przychodziło z pomocą, czy to w modernizacji Kwikowa, w czasie klęsk żywiołowych czy też dla tych, którzy zwyczajnie poprosili o pomoc. Tak przeminęło 100 lat.

Obecny zarząd i członkowie upamiętnili ten piękny jubileusz 2 kwietnia 2017 roku mszą świętą dziękczynną a 22 kwietnia jubileuszowym bankietem.  Na bankiecie mieliśmy zaszczyt gościć wójta gminy Szczurowa, Pana mgr Mariana Zalewskiego. Ku pamięci założycieli i tych kolejnych pokoleń, które kontynuowały charytatywną pracę, obecny zarząd oraz członkowie zdecydowali złożyć darowiznę dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Donacja trafiła dla szpitala dziecięcego ponieważ przez minione lata niektórzy członkowie, ich rodziny jak również mieszkańcy Kwikowa miały styczność i otrzymały opiekę i pomoc dla swoich dzieci. Darowizna została przekazana na konto przyszpitalnej Fundacji „O ZDROWIE DZIECKA”

„Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Boga”. (Jan Pawel II)

Prezes Zarządu – Maria Boduch