Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  4. Rabka Festival dla naszych pacjentów

4. Rabka Festival dla naszych pacjentów

Bartłomiej Pawlak

W dniach 11-13 lipca b.r. nasi pacjenci z oddziału onkologii i gastroenterologii mieli wyjątkową okazję spotkać się z artystami i twórcami uczestniczącymi w czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. Cały festiwal odbywa się w Rabce-Zdrój, natomiast jego organizatorka i pomysłodawca – Pani Iwona Haberny (Agencja Promocyjna OKO) postanowiła sprawić przyjemność naszym pacjentom i zaprosiła do nas wybranych gości festiwalu. Na zaproszenie odpowiedzieli: Kristina Norvilaite z Litwy, Alexander Steffensmeier  z Niemiec oraz Łukasz Wierzbicki i Tomasz Samojlik z Polski.

Rabka Festival to jedyne takie wydarzenie w Polsce odbywające się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Do Rabki przyjeżdżają na wypoczynek osoby z całej Polski i z zagranicy, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki. Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne. To także szansa poznania niezwykle interesujących twórców działających w Rabce. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat: pisarski, aktorski, malarski, muzyczny, filmowy… ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu. Staramy się, żeby podczas festiwalowych spotkań dzieci nie były biernymi widzami, ale by miały okazję tworzyć samodzielnie i przekonać się, że każdy może być kreatywny, jeśli uwierzy w siebie i odważy się rozwijać swoje talenty. Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmi: „Ku wielkiej przygodzie” – mówi Pani Iwona Haberny.

Kristina Norvilaite – graficzka, ilustratorka, właścicielka galerii na wileńskim Zarzeczu, należy do Litewskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Zrealizowała 30 wystaw w 20 miastach w Europie, USA i Kanadzie. Zilustrowała i zaprojektowała ponad 100 książek, w tym wiele dla dzieci. W szpitalach prowadzi bardzo cenione warsztaty graficzne dla chorych dzieci. Projektuje także scenografię teatralną. Nasi pacjenci stworzyli wspólnie z Panią Kristiną piękne zakładki do książek ilustrowane   własnymi pieczątkami.

Alexander Steffensmeierniemiecki autor i ilustrator książek dla dzieci. Urodził się w 1977 roku w niewielkiej wiosce, w rolniczej części Westfalii. Studia ilustratorskie odbył w School of Design w Munster. Jako pracę dyplomową, napisał i zilustrował książkę o krowie, której ulubionym zajęciem było straszenie listonosza. Książka zdobyła wiele nagród i od czasu wydania pierwszej części, krowa („Liselotta” w Niemczech, „Matylda” w Polsce) miała wiele nowych przygód, opisanych w ponad dwudziestu tomach. Niezależnie od najsławniejszej „Matyldy”, artysta zilustrował wiele innych książek dla dzieci i młodzieży. Pan Alexander dzięki pomocy tłumacza przeczytał naszym pacjentom swoją bajkę o krowie Matyldzie, było także wspólne  rysowanie inspirowane bajką o niezwykłej krowie.

Łukasz Wierzbicki – dziennikarz i pisarz, znany ze znakomitych warsztatów oraz spotkań autorskich, dotyczących wielkich podróżników i ich przygód. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, zebrał i wydał w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Na ich podstawie napisał opowiadania Afryka Kazika, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród młodych czytelników. Dla nich napisał także książki Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, w której opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, oraz powieść Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa, którą osnuł na relacjach Benedykta Polaka z podróży do Imperium Mongolskiego w latach 1245–1247. W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934–1936. Jej przygody opisał również w powieści dla dzieci zatytułowanej Machiną przez Chiny. Pan Łukasz opowiedział pacjentom trzy piękne historie: o Misiu Wojtku, wyprawie Kazimierza Nowaka po Afryce oraz swoją własną.

Tomasz Samojlikza dnia jest naukowcem, doktorem nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). Stworzył ponad 20 komiksów, ilustrował książki innych autorów i zdobył wiele ważnych nagród. W ostatnim czasie do listy zajęć dołączył przygotowanie scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pracę nad adaptacją komiksu „Ryjówka przeznaczenia” do formatu audio. Pan Tomek opowiedział pacjentom historię Białowieży ,o  ich niezwykłych mieszkańcach – Żubrach oraz o szczególnym żubrzyku o imieniu Pompik.

Wszyscy pacjenci otrzymali pamiątkowe autografy, był czas na wspólne zdjęcia i wspólne tworzenie pięknych prac, w tym rysunków i zakładek książkowych. Partnerem i współorganizatorem spotkań z autorami była nasza Fundacja „O ZDROWIE DZIECKA”. Pięknie dziękujemy Pani Iwonie Haberny za pomysł organizacji tych spotkań w szpitalu oraz wszystkim gościom, którzy specjalnie przyjechali do naszych pacjentów. Serdecznie zapraszamy za rok.

logo_rabka_2017

Kristina Norvilaite