Uniwersytecki
Szpital Dziecięcy
w Krakowieul. Wielicka 265, 30-663 Kraków

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Biegnij na ratunek! Ruszyły zapisy na 6. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco

Biegnij na ratunek! Ruszyły zapisy na 6. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco

(nag)

Akcja #biegnij na ratunek wystartowała! Już po raz 6. w Krakowie odbędzie się Bieg Charytatywny Fundacji Tesco, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup karetki neonatologicznej „N”, dla najmłodszych pacjentów z Małopolski. Zapisz się już dziś!

26 sierpnia na krakowskich Błoniach odbędzie się 6. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco. Będzie on nie lada wydarzeniem zarówno dla wytrawnych biegaczy jak również dla ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach na dystansie 3,5 i 10 km, biegu na szpilkach i biegach dla dzieci. Również najmłodsze maluchy będą mogły spróbować swoich sił – dla nich zostanie zorganizowany specjalny bieg bobasa! W programie wydarzenia znajdą się również liczne warsztaty, konkursy i atrakcje promujące zdrowy tryb życia.

Każdego roku ratujemy życie i zdrowie około 400 noworodkom, także tym najmniejszym, ważącym mniej niż 500 gram. 80% naszych pacjentów to wcześniaki lub dzieci urodzone o czasie, ale obciążone ciężkimi wadami rozwojowymi lub poważnymi infekcjami. Karetka „N” naszego szpitala musi być w gotowości całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok – mówi dr Mateusz Jagła, neonatolog, szef Zespołu Transportowego Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USD w Krakowie.

Karetka neonatologiczna „N” to specjalna karetka wyposażona w zestaw transportowy, tzn. inkubator, respirator, przenośne USG, leki. Zespół ratunkowy złożony z neonatologa, pielęgniarki neonatologicznej oraz kierowcy-sanitariusza rozpoczyna leczenie pacjenta natychmiast po dotarciu na miejsce – dzięki takiej karetce lekarze wielokrotnie ratują zdrowie i życie najmłodszych pacjentów.

Dr Mateusz Jagła tłumaczy dlaczego zakup nowej karetki jest tak bardzo istotny. – Transportujemy miesięcznie około 30 najciężej chorych, maleńkich pacjentów z południa Polski. Warunkiem wyjazdu karetki po pacjenta jest techniczna sprawność samochodu, a z tym jest w ostatnim roku gorzej. Ambulans ma 8 lat, przejechał już blisko 500 tys. kilometrów. Coraz częściej występują awarie, coraz więcej czasu spędza w warsztacie zamiast jeździć na ratunek. Zakup nowej karetki z wyposażeniem przekracza możliwości finansowe szpitala, stąd cieszy nas inicjatywa biegu Fundacji Tesco, dzięki której pozyskamy nowy samochód. – Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu zdrowie i życie maluszków z Małopolski, aby przyłączali się do naszego biegu. Pragniemy, aby 26-go sierpnia na krakowskich Błoniach było z nami jak najwięcej biegaczy, którzy swoją obecnością zamanifestują poparcie do naszej inicjatywy i pomogą nam w zakupie karetki – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.

Zobacz krótki film o naszej karetce i zespole, który nią jeździ. Obejrzyj film

W ramach zbiórki na nową karetkę wspaniali darczyńcy przekazali:

22 305,08 zł

Serdecznie dziękujemy!

"Stara" karetka neonatologiczna przejechała już prawie 500 tys. km.