Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Jubileusz Oddziału Ortopedyczno-Urazowego podczas 42. Spotkań Klinicznych

Jubileusz Oddziału Ortopedyczno-Urazowego podczas 42. Spotkań Klinicznych

(nag)

Najnowsze osiągnięcia i historia rozwoju ortopedii były głównym tematem 42. Spotkań Klinicznych Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami, które odbyły się 23 lutego
w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Doroczną, interdyscyplinarną konferencję medyczną połączono z obchodami 30-lecia Oddziału Ortopedyczno-Urazowego USDK.

Ortopedia była pierwszą wzmiankowaną historycznie podspecjalnością chirurgii. Jest i była jedną z najbardziej użytecznych dziedzin medycyny w obliczu narastających konfliktów zbrojnych,
a obecnie w związku z rozwojem sportu i motoryzacji. Z praw genetyki wynika, że zawsze rodziły się i będą rodzić dzieci z wadami układu kostnego oraz będą występować nowotwory narządów ruchu. Na te wszystkie potrzeby odpowiada współczesna ortopedia
– mówił dr Krzysztof Miklaszewski, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego USDK.

Historia rozwoju krakowskiej ortopedii dziecięcej sięga lat 70 i 80-tych XX wieku, kiedy to w Klinice Chirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Prokocimiu wyodrębniono grupę chirurgów podejmujących problemy z zakresu ortopedii. W efekcie w 1988 roku powstał Oddział Ortopedii i Traumatologii, a jego pierwszym kierownikiem został dr Wojciech Radło. Obecnie krakowski ośrodek specjalizuje się m.in. w biologicznych rekonstrukcjach „masywnych” ubytków kości długich po resekcji złośliwych nowotworów, korekcji stóp końsko-szpotawych oraz leczeniu skolioz wczesnodziecięcych z użyciem instrumentarium „rosnącego”. Od 2014 roku funkcjonuje tu jedyne w Polsce kompleksowe Centrum Leczenia Artrogrypozy, którym kieruje dr Bartłomiej Kowalczyk.

42. Spotkania Kliniczne Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami otwarli organizatorzy: prof. Janusz Skalski, dyrektor Instytutu Pediatrii UJ CM oraz prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USDK. Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Jerzy Woy-Wojciechowski, Honorowy Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wspaniały kompozytor i pianista. W wykładzie „Medycyna
i muzyka czyli sztuka i cierpienie” przybliżył mniej znane fakty z życia XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów.

42 Spotkania Kliniczne Chirurgów z Pediatrami, 23.02.2018, fot nag