Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Muzyka i magia w szpitalu

Muzyka i magia w szpitalu

(NAG)

W cyrkowym spektaklu wszystko jest możliwe. W piątkowe popołudnie, 27 lipca, pokazy żonglerki, magicznych sztuczek i rytmiczna gra na bębnach zaczarowały przestrzeń szpitala. Uczestnicy projektu SUPESRPAWNI Cyrk w Szpitalu zaprezentowali umiejętności nabyte podczas czterodniowych warsztatów zorganizowanych przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

– Projekt „Supersprawni” realizuje ideę teatru włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów – tłumaczy Michał Brańka z Fundacji Czerwone Noski, koordynator warsztatów, zwycięzca plebiscytu Polskiego Radia Czwórka „Nieprzeciętni 2018”.

Dzieci biorące udział w projekcie zadecydowały o jego kształcie, współtworzyły scenariusz spektaklu, umuzykalniały finałowy pokaz, były też głównymi aktorami na scenie. Celem warsztatów cyrkowo-teatralnych były także działanie terapeutyczne. – Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie – przekonuje Anna Williams, dyrektor artystyczna Fundacji Czerwone Noski.

Dotychczas Czerwone Noski zrealizowały 4 cykle projektu w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W krakowskim szpitalu Fundacja realizuje „Supersprawnych” po raz pierwszy. Finałowy spektakl w wykonaniu pacjentów szpitala obejrzeli, rodzice, personel placówki, a przede wszystkim dzieci z innych oddziałów szpitala.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu rocznie odwiedza 13 tysięcy małych pacjentów w sześciu miastach w Polsce – w Warszawie, w Łodzi, w Krakowie, w Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Katowicach. Terapię śmiechem prowadzi na oddziałach pediatrii, diabetologii, rehabilitacji, chirurgii, kardiologii, okulistyki, onkologii; na oddziałach ratunkowych i przeszczepowych oraz
w Klinice Budzik działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu powstała w sierpniu 2012 roku z inicjatywy Red Noses International (RNI)
z siedzibą w Wiedniu.

Finałowy spektakl, 27.07.2018, fot. (NAG)