Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Nowa karetka neonatologiczna rusza na drogi Małopolski

Nowa karetka neonatologiczna rusza na drogi Małopolski

(nag)

Dzięki wsparciu, Ministerstwa Zdrowia, Fundacji Tesco i Fundacji „O Zdrowie Dziecka” nowa karetka neonatologiczna została przekazana do użytku Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie. Każdego roku ambulans będzie ratował życie
i zdrowie około 400 wcześniaków i noworodków.

Na pokładzie karetki „N” diagnostyka i leczenie małego pacjenta rozpoczyna się natychmiast. Neonatolodzy mają do dyspozycji inkubator, respirator, przenośne USG, pompy infuzyjne, gazy medyczne, a nawet zestaw umożliwiający wykonywanie hipotermii terapeutycznej. Samochód jest mobilnym oddziałem intensywnej terapii noworodka. Starania o zakup nowej karetki neonatologicznej rozpoczęto jeszcze w 2016 roku. Stary ambulans, w służbie najmłodszym pacjentom przejechał ponad 500 tys. km i coraz częściej ulegał awariom. Jako pierwsza na apel szpitala o pomoc odpowiedziała Fundacja Tesco, wskazując zakup nowej karetki jako cel 6. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco. W biegu, który odbył się 26 sierpnia 2017r. uczestniczyło blisko
4 tys. biegaczy i udało się zgromadzić 220 tys. złotych.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że 6. Bieg Charytatywny Tesco zainicjował ruch społeczny, dzięki któremu nowa karetka neonatologiczna trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
w Krakowie i będzie ratować życie najmłodszych. Tegoroczna edycja biegu była wyjątkowa, bo udało nam się zaangażować rekordowo wiele osób, organizacji i instytucji, które przekazały środki na zakup karetki. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w bieg charytatywny Fundacji Tesco – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.

Tuż przed VI Biegiem Charytatywnym Tesco swoją pomoc w zakupie karetki zadeklarowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki dotacji od resortu zdrowia w wysokości 400 tys. zł możliwy stał się zakup karetki „N” z pełnym wyposażeniem. Brakujące środki dołożyła jeszcze Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka” przekazując na ten cel ponad 87 tys. zł.

Praca i poświęcenie zespołu lekarzy opiekujących się  wcześniakami wymaga wsparcia przez najnowocześniejszy sprzęt. To niezwykle ważne, by w chwili zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego pomoc przychodziła jak najszybciej i była skuteczna. Bardzo się cieszę, że dzięki rządowemu wsparciu tak wyposażona karetka neonatologiczna trafia w ręce specjalistów z Prokocimia – podkreśla Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

2 marca, podczas uroczystego przekazania karetki obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – wiceminister Józefa Szurek-Żelazko, Fundacji Tesco oraz władze Szpitala, które nie kryją, że nowy ambulans będzie w ich pracy wielkim wsparciem. – Dzisiejsze przekazanie karetki to dowód na to, że warto podejmować wyzwania nawet takie, które z początku wydają się trudne do zrealizowania. Piękna inicjatywa Fundacji Tesco, poparta środkami Ministerstwa Zdrowia i Fundacji „O Zdrowie Dziecka” poprawiła bezpieczeństwo tych dzieci, które przyjdą na świat zbyt wcześniej lub obarczone wrodzonymi wadami. Dziękujemy za wysiłek i dobre serce wszystkim, którzy wsparli zakup karetki – mówi prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Przekazanie karetki neonatologicznej, 02.03.2018, fot. nag