Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Nowe wyzwania w opiece nad dzieckiem

Nowe wyzwania w opiece nad dzieckiem

Ponad 200 pielęgniarek neonatologicznych, pediatrycznych oraz położnych uczestniczyło w druga edycji konferencji „Nowe wyzwania w opiece nad dzieckiem”. Wydarzenie odbyło się 9 czerwca br. w Auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

– Program konferencji stanowił w dużej mierze odpowiedź na propozycje jakie zostały złożone
w ankietach ewaluacyjnych zebranych w trakcie zeszłorocznego spotkania. Sam schemat konferencji pozostał bez zmian – dwie sesje zostały poświęcone problemom związanym z opieką nad noworodkiem oraz dzieckiem, a jedna uniwersalnym zagadnieniom związanym
z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej –
opisuje dr n o zdr. Magdalena Panek, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

W sesji pierwszej swoje wystąpienia wygłosili: dr Piotr Kruczek: „Rola pielęgniarki i położnej
w rozpoznawaniu wad serca”, dr Ewa Świetlińska: „Zalegania – sprawdzać, czy nie sprawdzać? Oraz dr Magdalena Panek: „Wszystko czego nie wiemy o nakłuciu pięty u noworodka. Ostatni wykład pierwszej sesji miał wyjątkowy charakter – po części teoretycznej, doktor Katarzyna Starzec przedstawiła praktyczne aspekty resuscytacji noworodka na sali porodowej w formie pokazu
z wykorzystaniem profesjonalnego stanowiska do resuscytacji noworodków firmy GE oraz sprzętu szkoleniowego niezbędnego do wykonywania zabiegów ratujących życie (fantom noworodka, aparat Neo-Puff). Uczestnicy mogli śledzić cały pokaz w auli dzięki bezpośredniej transmisji.

Druga sesja została poświęcona wspólnym problemom związanym z wykonywaniem zawodu pielęgniarki oraz położnej. Swoje wystąpienia wygłosili – mgr Barbara Woszczyna „Jak radzić sobie ze stresem”, dr Janusz Pokorski „Praca zmianowa, a bezpieczeństwo pacjenta” oraz mgr Maria Bawół „Samodzielność zawodowa pielęgniarki i położnej w świetle najnowszych rozporządzeń”.

Sesja trzecia prawie w całości poświęcona była tematom związanym z opieką nad dzieckiem. Uczestnicy wysłuchali następujących wykładów: lic. Agnieszka Walo „Stomia krok po kroku – pielęgnacja w domu i w szpitalu”, mgr Magdalena Jarosz „Jaka jakość jedzenia, taka jakość życia” oraz mgr Bata Nowak „Kiedy śmierć przychodzi tuż po urodzeniu – paliatywny wymiar pediatrii”.

Konferencję zorganizowała Klinika Chorób Dzieci Instytutu Pediatrii CM UJ oraz Fundacja
„O Zdrowie Dzieci”.

Partnerzy:

Małopolska Okręgowa Izby Pielęgniarek i Położnych,

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych

Polskie Towarzystwo Neonatologicznego.

Patroni medialni:

Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece,

Współczesne Pielęgniarstwo w Ochronie Zdrowia

Standardy Medyczne Pediatria.

Sponsorzy:

Nurticia, 3M, Coloplast, Skamex, Nestle, Nobipharm, Lovi oraz Promed.

Lek. med. Katarzyna Starzec podczas wykładu dot. resuscytacji noworodka na sali porodowej