Uniwersytecki
Szpital Dziecięcy
w Krakowieul. Wielicka 265, 30-663 Kraków

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Nowoczesna gastroenterologia dziecięca

Nowoczesna gastroenterologia dziecięca

(nag)

O nowych możliwościach diagnozowania i leczenia chorób przewodu pokarmowego u dzieci dyskutowano podczas II Małopolskich Dni Gastroenterologii Dziecięcej. Konferencja odbyła się w ostatni weekend września (29 – 30.09.2017) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Organizatorem była Klinika Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia UJCM/USDK.
W czasie dwudniowych obrad, odbyło się 5 tematycznych sesji, które przybliżyły od strony praktycznej zagadnienia gastroenterologii dziecięcej. W pierwszym dniu konferencji dużym powodzeniem cieszyła się sesja poświęcona ultrasonografii i jej zastosowaniu w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Profesor Wojciech Kosiak, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii wraz z zespołem, przedstawił możliwości wykorzystania tej metody jako praktycznego, nieomal zastępującego przysłowiową słuchawkę, narzędzia diagnostycznego w praktyce lekarskiej. Sesja stała się impulsem do ciekawej dyskusji. W kolejnym dniu sporym zainteresowaniem cieszyły się transmisje zabiegów endoskopowych „na żywo”, przeprowadzanych przez znakomitego specjalistę w tej dziedzinie dr Jana Pertkiewicza. Na oczach widzów pokazano zabiegi polipektomii, opaskowania żylaków przełyku obrazy zmian w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit.
W dwudniowej konferencji uczestniczyło w sumie 161 osób, w tym 26 wykładowców z wiodących ośrodków pediatrycznych w Polsce. – Jestem przekonany, że udział w II Małopolskich Dniach Gastroenterologii Dziecięcej będzie inspiracją do nowoczesnego diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami przewodu pokarmowego, a uroki Krakowa sprawiły, że uczestnicy będą z chęcią wracali do naszego miasta – podsumowuje prof. Krzysztof Fyderek, kierownik Kliniki Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, organizatora konferencji.

II Małopolskie Dni Gastroentereologii Dziecięcej, 29-30.09.2017, fot. Jerzy Sawicz


  •