Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Nowoczesny laser rozbije kamienie moczowe

Nowoczesny laser rozbije kamienie moczowe

(nag)

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie jest już dostępne endoskopowe leczenia kamicy moczowej u dzieci. Do placówki trafił laser holmowy dedykowany do procedur urologicznych. Pierwszy zabieg usunięcia kamieni z pęcherza moczowego został wykonany w czwartek (1 marca) u 6-letniego chłopca.

Wart prawie 120 tys. laser holmowy został zakupiony dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Urządzenie jest bardzo skutecznym i bezpiecznym narzędziem do kruszenia kamieni moczowych. Podczas zabiegu urolog wprowadza endoskop przez cewkę moczową. Następnie, po zlokalizowaniu kamieni, rozbija je wiązką laserową. Małe fragmenty są wypłukiwane z dróg moczowych. – Zabieg trwa nie więcej niż godzinę i pozwala uniknąć otwartej interwencji chirurgicznej. Takie postępowanie jest standardem w nowoczesnej urologii dziecięcej – tłumaczy prof. Rafał Chrzan, kierownik Oddziału Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Laser holmowy dostępny w szpitalu w Prokocimiu zabezpieczy potrzeby dzieci ze schorzeniami układu moczowego z całego regionu. Do tej pory, pacjenci pediatryczni byli przekierowywani do innych ośrodków poza Małopolskę.

Kamica występuje u dzieci znacznie rzadziej niż u osób dorosłych i jest problemem bardziej złożonym. Powstaniu kamieni sprzyja zastój moczu spowodowany wrodzonymi wadami dróg moczowych. Czynnikami ryzyka są również zaburzenia metaboliczne i obciążenia genetyczne.

Naszym kolejnym celem jest zakup endoskopu, który pozwoli na usuwanie kamieni w górnych drogach moczowych czyli moczowodzie i miedniczce nerkowej. Ureterorenoskop oraz dodatkowe wyposażenie kosztujące około 50 tys. złotych zapewniłoby kompleksowe leczenie kamicy dróg moczowych u dzieci – wylicza prof. Rafał Chrzan.

Zabieg z użyciem lasera holmowego, fot. materiały USDK
prof. Rafał Chrzan
Prof. Rafał Chrzan z zespołem