Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Nowy sprzęt na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej

Nowy sprzęt na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej

(NAG)

Fundacja Schola Cordis przekazała na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej nowoczesny aparat USG. Sprzęt będzie służył do diagnostyki i monitorowania stanu pacjentów przygotowywanych do operacji lub hospitalizowanych po zabiegu. Aparat wart 170 tys. złotych został zakupiony ze środków pochodzących z biegów i koncertów charytatywnych współorganizowanych przez Fundację Schola Cordis.

Na oddziale kardiochirurgii przebywają dzieci ze złożonymi wadami serca. Aby ratować ich życie i zdrowie niezbędna jest nowoczesna, sprawna i bardzo dokładna aparatura. Nowy ultrasonograf był nam potrzebny głównie do monitorowania stanu płuc i naczyń krwionośnych – podkreśla prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Fundacja Schola Cordis, której prezesem jest profesor Janusz Skalski, systematycznie wspiera oddział kardiochirurgii dziecięcej. W 2017 roku zakupiono dwa aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, hemochron, czyli aparat do mierzenia krzepliwości krwi, 25 sztuk pomp strzykawkowych oraz  liczne narzędzia chirurgiczne. Łącznie przeznaczono na ten cel blisko 210 tys. zł. Środki zostały zebrane dzięki uczestnikom krakowskich imprez sportowych: Półmaratonu Marzany, Biegu Niepodległości i Biegu Sylwestrowego, a także koncertów charytatywnych.

Dzięki społecznemu wsparciu pracujemy obecnie na jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów kardiochirurgicznych w Polsce – mówi z dumą prof. Skalski.

Kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wielokrotnie byli nagradzani za  innowacyjne metody pracy. Zespół specjalizuje się w operowaniu najtrudniejszych wad układu krwionośnego. Obecnie co 6 dziecko z wadą serca, które rodzi się w Polsce,  jest operowane
w Krakowie.

Nowe USG będzie służyć głównie do diagnostyki zmian w płucach i naczyniach krwionośnych małych pacjentów