Historia

Budowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu zainicjowała Polonia Amerykańska wspierana funduszami rządu USA. Uroczystość otwarcia miała miejsce w 1965 r. Znany przez lata jako Polsko-Amerykański Szpital Dziecięcy. Instytucja ta zawsze stanowiła bazę szpitalną w strukturach akademickich Instytutu Pediatrii wraz z trzema katedrami i klinikami. Szpital jest następcą pierwszego oddziału pediatrycznego w Polsce założonego w Szpitalu św. Łazarza w 1864 r. Szpital od samego początku istnienia był ważnym ośrodkiem edukacyjnym i badawczym, współpracującym ściśle z wiodącymi szpitalami dziecięcymi na całym świecie. Dzięki dalszej pomocy rządu amerykańskiego w 1974 r. otwarto nowe skrzydło laboratoryjne. Kolejne skrzydło z 240-łóżkowym Ośrodkiem Rehabilitacji oddano do użytku w 1990 r. Ośrodek może poszczycić się pełnym wyposażeniem dla celów fizjoterapii i hydroterapii, salą gimnastyczną i basenem. W roku 1975 szpital wizytował Prezydent USA – Gerald Ford.

Po rozwiązaniu komitetu Amerykańskiego Szpitala Badawczego w Polsce, który odegrał istotną rolę w koncepcji budowy szpitala i jego początkowego rozwoju, w 1974 r. rząd amerykański powołał fundację Project HOPE, która zarządzała funduszami przyznanymi na powiększenie szpitala i finansowanie wymiany licznych specjalistów kardiologii i kardiochirurgii, nefrologii, intensywnej opieki, urologii, gastroenterologii, hematologii i onkologii oraz wielu innych. Przez wiele lat dzięki Project HOPE zaopatrywano szpital w mniejszy i większy sprzęt, części zamienne, czasopisma i podręczniki medyczne. Fundacja odegrała również istotną rolę w zorganizowaniu ponad 80 kursów i konferencji podyplomowych dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia z całej Polski.

W 1984 r. rozpoczęto plany budowy nowego ambulatorium. Dotychczasowe ambulatorium przewidziane na 25 000 wizyt rocznie nie było w stanie pomieścić 100 000 pacjentów ambulatoryjnych rocznie. Trzy lata później rozpoczęto budowę Ośrodka Opieki Ambulatoryjnej im. Klemensa J. Zabłockiego, który oddano o użytku w 1993 r. W roku 1987 szpital odwiedził Wiceprezydent USA – George Bush. W 1990 r. – również dzięki wsparciu Project HOPE – otwarto 16-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii Noworodka. W roku 1991 szpital odwiedził Jan Paweł II. Od 1995 r. działalność Project HOPE w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym uległa ograniczeniu do jednego programu tj. gastroenterologii pediatrycznej i odżywiania.

Przez kolejne lata Szpital nadal się rozwijał, choć już bez pomocy z zagranicy. Powstawały nowe oddziały i jednostki medyczne. W 1999 r. otwarto Pracownię Radioterapii, a w 2002 – Ośrodek Transplantacji. Otwarto Dziecięce Centrum Oparzeniowe, nowoczesny Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz Oddział Leczenia Żywieniowego. Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat było otwarcie nowego Centralnego Bloku Operacyjnego z Centralną Sterylizatornią i Oddziałem Intensywnej Terapii we wrześniu 2011 roku. W tym samym roku Rada Ministrów zatwierdziła „Program Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011-2016” przyznając na ten cel ponad 201 mln zł.