Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Pobiegliśmy na ratunek! Nowa karetka neonatologiczna

Pobiegliśmy na ratunek! Nowa karetka neonatologiczna

(nag)

W sobotę 26 sierpnia na krakowskich Błoniach ponad 3 tysiące osób wystartowało w 6. Biegu Charytatywnym Fundacji Tesco. Jego celem było zebranie środków na zakup karetki neonatologicznej „N” dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dzięki wsparciu uczestników i darczyńców Biegu przekazano na ten cel 220 tys. złotych.

W ostatnią sobotę sierpnia na krakowskich Błoniach miała miejsce szósta edycja biegu Fundacji Tesco. Było to wydarzenie dla dzieci i dorosłych, profesjonalnych biegaczy i tych, którzy swoją przygodę z bieganiem dopiero zaczynają. W biegu wzięło udział ponad 3 tysiące uczestników, inicjatywę wsparło ponad 100 partnerów. Wspólnymi siłami zebrano ponad 220 tys. złotych, które będą przeznaczone na zakup karetki neonatologicznej „N” dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz bieg charytatywny. Jego tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo udało nam się stworzyć wokół niej swoisty ruch społeczny – osób, organizacji i instytucji, które dołączyły do nas i przekazały środki na zakup karetki. Niezmiernie się cieszymy, że już niebawem noworodki na terenie Małopolski będą bezpiecznie transportowane i leczone na pokładzie najnowocześniejszej karetki neonatologicznej w Polsce – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.

W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w biegu na dystansie 3,5 i 10 km, w biegu na szpilkach oraz w dziecięcych zawodach biegowych. Na najmłodszych czekał bieg bobasa. Najszybciej na linię startu dobiegli w kategorii Biegu Rodzinnego na 3,5 km dobiegli Magdalena Nabielec (12:38) i Jakub Woźniak (10:59), w kategorii Biegu Głównego na 10 km Popadiak Beata (41:27) i Adam Czerwiński (33:12), zaś w kategorii Bieg na Szpilkach na 100 metrów Diana Ważny (00:15).

Pełne wyniki poszczególnych biegów znajdują się pod adresem: http://live.sts-timing.pl/bt2017/. Dodatkowo, na krakowskich Błoniach odbyły się liczne warsztaty, konkursy i akcje promujące zdrowy styl życia. Młodsi uczestnicy mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, mieli też możliwość zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego czy karetki oraz poznać kulisy pracy strażaka czy ratownika medycznego.

Od 2012 roku w biegach Fundacji Tesco wzięło udział blisko 10 tysięcy uczestników, zaś Fundacja przekazała łącznie 835 000 złotych na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Środki te zostały przeznaczone na remont i doposażenie szpitala w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Tegoroczny cel Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco jeszcze w tym roku zacznie służyć dzieciom.
Dzięki takim inicjatywom jak Bieg Charytatywny Fundacji Tesco nasz szpital staje się z każdym rokiem coraz lepiej wyposażony i bardziej przyjazny dzieciom. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy dołączyli do tej inicjatywy! Dziękujemy za ich wysiłek i dobre serce. Karetka już niebawem będzie służyć naszym najmłodszym pacjentom – myślę, że nie jedna osoba widząc ją na małopolskich drogach poczuje dumę ze swojego wkładu w jej zakup – mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Ruch społeczny, jaki zainicjowała Fundacja Tesco, sprawił, że do akcji #biegnij na ratunek przyłączyło się wiele instytucji i partnerów. Na kilka dni przed biegiem Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał dotację celową od Ministerstwa Zdrowia w wysokości 400 tys zł. Ponadto indywidualni darczyńcy przekazali na konto Fundacji „O Zdrowie Dziecka” 21 tys.zł. To wszystko pozwoli zakupić supernowoczesną karetkę z wyposażeniem niezbędnym do ratowania życia i zdrowia wcześniaków oraz noworodków.

6 Bieg Charytatywny Tesco, 26 sierpnia 2017
W biegu wzięło udział około 3 tys. osób
Mali biegacza chętnie uczył się pierwszej pomocy
Karetkę neonatologiczną można było zobaczyć od środka