Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Przez sztukę do bezpieczeństwa w Internecie

Przez sztukę do bezpieczeństwa w Internecie

Do bezpiecznego korzystania z internetu i szacunku do innych użytkowników sieci przekonywały pacjentów policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Spotkanie odbyło się  w środę 11 kwietnia br. w ramach akcji artystyczno-charytatywnej „Obraz
w pigułce”.

Po krótkiej prelekcji pacjenci z oddziałów gastroenterologii, kardiologii i onkologii swoje spostrzeżenie dotyczące wirtualnego świata przekuli w formę plastyczną. Na podstawie plastelinowych modułów wykonanych przez pacjentów ze szpitali dziecięcych wolontariusze stworzą obraz, który następnie zostaje przekazany szpitalowi uczestniczącemu w tym projekcie. Autorem akcji jest dr hab. Marcin Kowalik z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Na miejsce tegorocznej akcji został wybrany nasz szpital, a tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w „sieci”, czyli m.in. Internecie. O tych zagrożeniach opowiadały policjantki z wydziału prewencji krakowskiej policji. Za nami pierwszy etap projektu, w ramach którego nasi pacjenci na tekturkach w formacie 20x20cm stworzyli plastelinowe prace/moduły nawiązujące do tematu spotkania. Dodatkową atrakcją była asysta maskotki krakowskiej Policji, czyli Inspektora Wawelka.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w malowaniu obrazu zapraszamy do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13, sala nr 300 w dniach 12-24 kwietnia br. Pracownia malarska będzie dostępna codziennie w godzinach 9-20 po wcześniejszym umówieniu się
z dr hab. Marcinem Kowalikiem (mkowalik@asp.krakow.pl, tel. +48 602 487 153). Na płótnie rozrysowane są miejsca, w które wolontariusze będą mieli za zadanie przenieść widok
z plastelinowej pracy wykonane przez naszych pacjentów. Każdy wolontariusz ma jedną pracę do namalowania.

Ostatnie pociągnięcia pędzla odbędą się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13, sala nr 300 w dniach 23-24 kwietnia br. w godz. 9-20, również po umówieniu się z  artystą. Na koniec Obraz zostanie scalony, i malarsko wykończony przez pana Marcina, który opowie także
o tajnikach malarstwa i zademonstruje różnorodne techniki profesjonalnego malarstwa.

Na wernisaż obrazu, który powstanie z prac wykonanych przez naszych pacjentów zapraszamy
25 kwietnia br. o godzinie 14 do korytarza przed oddziałem kardiologii i leczenia żywieniowego na pierwszym piętrze w budynku B.

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci – czy to podczas korzystania z internetu czy aplikacji mobilnych, powinno być dla nas jednym z najważniejszych priorytetów. Świat rzeczywisty i wirtualny stapia się dzisiaj dzieciom w jeden, a to z kolei stwarza dla nich bardzo realne problemy
z oddzieleniem dostępnych treści czy też bezkrytycznym przenoszeniem zachowań ze świata wirtualnego w rzeczywisty. To my, dorośli musimy zadbać o właściwy dostęp dzieci do internetu. Dla małego dziecka powinny być stosowane odpowiednie blokady treści i ograniczany czas korzystania z urządzeń. Starsze dzieci i nastolatki wymagają nie tylko kontroli czasu i dostępnej treści, ale przede wszystkim edukacji w zakresie higieny korzystania z nowoczesnych technologii. Właściwa edukacja pozwala przesuwać wg potrzeby granice kontroli. Jednocześnie dorośli muszą nieustannie wspierać wybory dokonywane przez dziecko, uświadamiać oraz reagować na sytuacje ryzykowne.

Więcej szczegółów i informacje dotyczące projektu dostępne są na oficjalnej stronie projektu: www.obrazwpigulce.pl

Warsztaty plastyczne "Obraz w pigułce", 11 kwietnia 2018, fot. NAG