займ на карту займ на карту срочно без отказа
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Złoty Skalpel 2017 za wszczepienie biodegradowalnej zastawki

Złoty Skalpel 2017 za wszczepienie biodegradowalnej zastawki

(nag)

Dr hab. prof. UJ Tomasz Mroczek i prof. Janusz Skalski zostali nagrodzeni Złotym Skalpelem 2017 za projekt „Prospektywne badanie kliniczne dotyczące wszczepienia biodegradowalnych, zastawkowych konduitów w pozycję płucną u ludzi”. Zadecydowało o tym 11-osobowe  jury pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W środę, 25 października w Warszawie odbyło uroczyste wręczenie nagrody od organizatora konkursu – redakcji Puls Medycyny oraz grantu naukowego w wysokości 10 tysięcy złotych od partnera konkursu, firmy Polpharma.

W sierpniu 2016 roku zespół specjalistów z dr hab. prof. UJ Tomaszem Mroczkiem i prof. Januszem Skalskim na czele, rozpoczęli w Krakowie program pilotażowy wszczepienia po raz pierwszyna świecie polimerowej, biodegradowalnej zastawki (firma Xeltis®) w pozycję płucną. Jak dotąd dokonano z powodzeniem 3 implantacji, a okres obserwacji wynosi 12 miesięcy.  Pierwszym pacjentem był 2,5 letni chłopiec z zarośnięciem zastawki płucnej oraz zarośnięciem drogi wypływu krwi z prawej komory serca. Pacjent ten pierwszą operację przeszedł już w ósmej dobie życia,
a kolejny zabieg w wieku 2,5 lat. Pomimo tego, chłopiec szybko się męczył i często siniał. Korzystał
z koncentratora tlenu. Po zabiegu poprawa wydolności chłopca była bardzo wyraźna.

Innowacyjność zabiegu polegała na wykorzystaniu nowatorskiego w skali świata materiału, zbudowanego z polimeru, który w zaprogramowanym czasie ulegnie kompletnej biodegradacji. Jego macierz zostanie zasiedlona, a następnie zastąpiona własnymi komórkami organizmu, budując autogenną tętnicę płucną wraz z zastawką (wykorzystując tzw. proces „endogenous tissue restoration”).  Jest to nowatorska metoda polegając na wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych organizmu, w oparciu o proces zastąpienia syntetycznego graftu własną tkanką.

Innowacyjna zastawka została wszczepiona w ramach pilotażowego programu badawczego,
na który zgodę wydała Komisja Bioetyczna.

Złoty Skalpel 2017, Warszawa 25.10.2017, fot. Olga Rainka