Uniwersytecki
Szpital Dziecięcy
w Krakowieul. Wielicka 265, 30-663 Kraków

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  Aktualności  ⁄  Wyróżnienie za edukowanie rodziców

Wyróżnienie za edukowanie rodziców

(NAG)

Projekt „Środowe spotkania dla rodziców” skierowany do matek i ojców dzieci hospitalizowanych w Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USDK został wyróżniony w konkursie Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017. Podczas cotygodniowych, bezpłatnych zajęć wykwalifikowany personel szpitala uczy rodziców jak opiekować się wcześniakiem lub chorym noworodkiem.

Konkurs ZOZ UP 2017 organizowany jest już po raz drugi przez Fundację JOY-AIM. Celem jest promowanie praktyk, które czynią placówkę medyczną bardziej przyjazną dla pacjenta. Finał konkursu odbył się w piątek, 15 czerwca w Barlinku.

„Środowe spotkania dla rodziców” to inicjatywa personelu szpitala wynikająca
z potrzeby lepszej komunikacji z rodzicami naszych najmniejszych pacjentów. Cieszymy się
z wyróżnienia i zachęcamy rodziców wcześniaków i noworodków do regularnego korzystania
z zajęć
– podkreśla prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Pierwsze „Środowe spotkania dla rodziców” odbyły się w sierpniu 2016 roku. Projekt zakłada siedem bloków tematycznych, które są cyklicznie powtarzane. Dzięki temu każdy rodzic może skorzystać z zajęć bez względu na moment przyjęcia dziecka na oddział. Celem spotkań jest oswojenie rodziców z nową sytuacją, wytłumaczenie podstawowych pojęć medycznych związanych
z pobytem dziecka w oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka oraz przekazanie im podstawowych umiejętności, które ułatwią samodzielną opiekę nad wcześniakiem lub dzieckiem chorym. Integralną częścią cyklu są warsztaty z pierwszej pomocy w zakresie bezdechu i zakrztuszeń u niemowląt.

Pobyt dziecka w szpitalu zawsze budzi niepokój rodziny. Jeszcze trudniej odnaleźć się w takiej sytuacji młodym rodzicom, których nowonarodzona pociecha trafiła na oddział intensywnej terapii – mówi dr n. o zdr. Magdalena Panek, koordynatorka spotkań i pielęgniarka neonatologiczna.
W silnym stresie nie zawsze są w stanie zapamiętać informacje, które przekazuje im personel medyczny. Stąd pomysł, aby w spokojnej atmosferze spróbować im to wszystko wyjaśnić.

Zajęcia prowadzi interdyscyplinarny zespół (pielęgniarka, neonatolog, fizjoterapeuta, dietetyczka, psycholog, położna), który omawia temat opieki nad dzieckiem z punktu widzenia różnych specjalności. Ułatwia to rodzinie płynne przejście z okresu hospitalizacji do pobytu w domu oraz daje szanse na bardziej efektywny proces rehabilitacji i leczenia
w warunkach domowych.

Zdarza się, że pobyt wcześniaka w oddziale trwa nawet 3-4 miesiące. Po tak długiej hospitalizacji rodzice z jednej strony bardzo się cieszą, że dziecko już wychodzi do domu, ale
z drugiej strony są pełni obaw czy będą w stanie samodzielnie opiekować się niemowlakiem bez fachowego wsparcia. Środowe spotkania mają ich do tego przygotować. Zależy nam na tym, aby poczuli się pewniej w swojej roli
– tłumaczy dr n. o zdr.  Magdalena Panek.

Informacje dotyczące aktualnego planu zajęć w ramach „Środowych spotkań dla rodziców” wywieszane są na drzwiach Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka USDK. Spotkania odbywają się w środy o godz. 11.

 

   •